Türkiye Irak petrollerinden payını çaktırmadan alıyor

Gazeteci Serkan Oral'ın yeni çıkan 'Kuzey Irak Kapanı' adlı kitabında çok çarpıcı bir başlık var; 'Genelkurmay, Talabani ile beni buluşturdu.'
 
Gazeteci Serkan Oral'ın yeni çıkan 'Kuzey Irak Kapanı' adlı kitabında çok çarpıcı bir başlık var; 'Genelkurmay, Talabani ile beni buluşturdu.' Bu ifade Sovyetler Birliği'ne yaptığı yatırımlar nedeniyle 'Kızıl Milyarder' olarak tanınan Türk işadamı Güntekin Köksal'a ait. Ünlü işadamı, Kürt Federe Bölgesi'nde petrol çıkaran ilk Türk şirketi olan Pet Holding'in de yönetim kurulu başkanı. Amerikan işgalinden hemen önce Kuzey Irak'ta petrol çıkarabilmek için Türk Genelkurmayı'ndan yardım istediğini anlatan Güntekin Köksal, bu talebine aldığı cevabı şu sözlerle açıklıyor; "...Genelkurmay'a gittim. Genelkurmay'a hadiseyi anlattım. İkinci gelişinde Talabani'yi davet ettiler, bizi buluşturdular ve Talabani de hakikaten çok büyük petrol sahalarını verme kararı aldı. Biz de çok mutlu olduk." (Sf,188)

Genelkurmay yalanlamıyor

 Bildiğim kadarıyla kitap 4. baskısını yaptı. Belki 5... Ancak şu ana kadar bahsedilen arabuluculuğa ilişkin Genelkurmay'dan herhangi bir yalanlama gelmedi. Öyle ise anlatılan hadisenin doğruluğu konusunda en ufak bir kuşkuya kapılmadan okumaya devam ediyoruz. Güntekin Köksal, kendisini Talabani ile aynı masada buluşturan Türk Genelkurmayı'nın arabuluculuk yapma gerekçesini ise şu ifadelerle aktarıyor; "Genelkurmay o zamanki konuşmamızda sadece kavgayla, gürültüyle meselenin çözülemeyeceğini ticaret, yatırım, gerek endüstriyel gerek ticari yatırımları komşu memleketlere yaparak da o memleketlere girilebileceğini söyleyecek kadar da açıktı. Ve biz Irak'a geçtik. " (Sf,187)

Dün Talabani, bugün Barzani...

 Bu satırlarda kullanılan ifadeler bana hiç mi hiç yabancı gelmiyor. Çok değil, bundan daha birkaç ay önce... Kuzey Irak bağlantıları olan bir dostum, bir Türk firmasının aynı gerekçelerle yine Genelkurmay'ın desteği ile Bölgesel Kürt Yönetimi'nden petrol arama izni istediğini söylemişti. O gün için pek üzerinde durmadığım bu bilgi bugün Güntekin Köksal'ın anlattıklarından sonra çok değerlendi. Milli Savunma Bakanlığı ihalelerinde adını sıkça duyduğumuz söz konusu Türk firması özellikle ağır silah sanayinde ülkenin öncülerinden... Şimdilerde, hükümete yakınlığı ile bilinen Karadenizli bir ortakla Kuzey Irak'taki petrol parsasından Türkiye adına pay kapmaya çalışıyor. Bunun için bugünlerde kapısı aşındırılan isim bu kez; Mesut Barzani. Dün Celal Talabani, bugün Mesut Barzani... Şimdi bu ikilinin zaman zaman dillerini sivrilterek yaptıkları Türkiye karşıtı açıklamaları hangi 'güçle' yaptıklarını daha iyi anlıyoruz. Bir Japon atasözü 'Komşunuz yemiş bahçenizi geziyorsa dalgın görünmeniz nezakettir' der. Barzani ve Talabani şimdilik bu nezaketten uzak görünüyor!

 Dolmabahçe buluşmasına dikkat!

 Karşılaştığımız tablo kimilerini hayretler içinde bırakabilir ama aslında bunda şaşılacak bir durum yok. Dünyanın gözü Irak petrollerinde... Amerika petrol için bugün Irak batağında... Ortada böyle bir tablo varken Türkiye yanı başında duran bu büyük parsaya sırtını çeviremezdi, çevirmedi de... Hükümet ve Genelkurmay ortak bir strateji belirleyerek Türkiye'nin Kuzey Irak'taki çıkarları için yoğun bir çalışma başlatmış görünüyor. Bir tarafta savunma sanayinin öncülerinden diğer yanda hükümete yakınlığıyla bilenen firmanın ortaklığı bunun işareti gibi... Kim bilir, 5 Mayıs'ta Dolmabahçe'de gerçekleşen ve içeriği sır gibi saklanan Erdoğan-Büyükanıt görüşmesinin ayrıntıları da bu projede gizlidir! Bekleyip göreceğiz...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !