Sen ne biçim hayvansın!..

Hemen söyleyeyim; başlıktaki ifade bana ait değil. Olamaz da... Sözün sahibi popüler bir kadın. İşin aslı ne popülaritesi ilgilendiriyor beni ne kendisi... İlgimi cezbeden şey sadece ama sadece sarf ettiği cümle. "Sen ne biçim hayvansın" cümlesi... Neden mi? Anlatayım...

Geçtiğimiz cuma günü Ergenekon iddianamesi kabul edildi. On üç aydır ülkede fırtınalar koparan soruşturma böylece dava kimliğine bürünmüş oldu. Sanıklara isnat edilen suçlar açıklanınca, iki bin dört yüz elli beş sayfalık iddianameden onlarca manşetlik haber çıktı.

Doğal olarak tüm gazeteler iddianamenin açıklandığı günün ertesinde manşetlerini Ergenekon'a ayırdı. En çarpıcı başlıklar özenle seçilip haber yapıldı. Tümü, Ergenekon İddianamesi'ne dayanan birbirinden ilginç ve çarpıcı haberler internet ortamına da taşındı.

Ama gelin görün ki!.. Ertesi gün, en çok satan gazetelerin ve tıklanma oranı en yüksek internet sitelerinin 'En çok okunanlar' bölümünde; 'Sen ne biçim hayvansın' sözü vardı. "Meğer ne kadar 'etkili' bir sözmüş bu!" demekten kendimi alamadım.

Olay şu; Türkücü Alişan plajda kebap yerken paparazzilere yakalanmış. Olayı gazetelerden öğrenen şarkıcı Demet Akalın hemen telefonuna sarılmış ve kankası Alişan'a cep telefonundan mesajla, bomba etkisi yaratarak gündemin zirvesine oturan o sözü sarf etmiş; "Sen ne biçim hayvansın?" diyerek.

Aslında Türkiye'nin Ergenekon davasının açılmasının hemen ertesinde kilitlendiği tek plaj Alişan'ın kebap yediği yer değil. Meğer, Kavak Yelleri'nin Aslı'sı da nihayet plaja çıkmış. Hem de bikinisiyle! En çok okunanlarda ikinci sırayı alan haber şu; "Kavak Yelleri tatile girdi, Pelin Karahan soluğu Bodrum'da aldı. Dizide sessiz sakin, utangaç bir genç kızı canlandıran Karahan, önceki gün objektiflere plajda bikinili olarak takıldı."

En çok okunan haberler sıralamasında üçüncü sırayı Ergenekon İddianamesi alıyor. Uğur Mumcu ve Hablemitoğlu suikastları... Danıştay saldırısı...

Cumhuriyet'e atılan bombalar... Gazi Mahallesi'nde kahvehane taratarak toplumsal infial yaratanlar vs. Yüzlerce sayfalık iddianamede tek bir bikini hadisesi yok. Üstelik plajda geçen bir olaya da rastlanmamış. Bu sebeple olsa gerek 'Cumhuriyet tarihinin en büyük davası' olarak nitelenen olay Demet Akalın'ın mesajı, Pelin Karahan'ın bikinisi kadar ilgi görmemiş!

Kitle iletişim teorilerindeki o klasik yaklaşımla magazinin toplumun deşarj olmasını sağlayan bir ihtiyaç olarak görüldüğü dönem Türkiye'de artık çok gerilerde kaldı. 'Sihirli' kutudan yansıyan simülasyonlar insanların nereden gelip nereye gittiğini sorgulatmayacak bir düzen yarattı.

Medyanın magazin aracılığıyla yarattığı bu amaçsız ve sıradan yaşam formunda ülke meselelerine asla yer yok! Üstelik ikon haline gelmiş mankenler, şarkıcılar, dizi oyuncuları karşımızda namlusu topluma çevrilmiş ciddi birer silah olarak duruyor.

Bunlara pimi çekilmiş bombalar da diyebiliriz. Ümraniye'den çıkanlardan daha tehlikeli bombalar!..

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !