Rüşvetin 'sağlığa' faydaları!

Galatasaray-Fenerbahçe maçı Sağlık Bakanlığı'nda soruşturma konusu oldu. Bakanlık müfettişleri şimdilerde harıl harıl derbi dosyası üzerinde çalışıyormuş. Hayır, sandığınız gibi değil. Olay ne doping kontrolü ne de sağlıkla ilgili bir durum. Soruşturmanın konusu; rüşvet! Bir ilaç firması kendi ilaçlarını yazması karşılığında doktorlara rüşvet olarak maç bileti dağıtmış. Üstelik, maça İstanbul dışından gelecek doktorların yol paraları unutulmamış; rüşvete bir de uçak biletleri eklenmiş. Sizce tuhaf bir durum mu bu?
 

Durun!

 

Soruya yanıt vermeden şimdi anlatacağım olaya bir kulak verin önce! Bundan tam üç yıl önce Okmeydanı Hastanesi'nde yaşanan ve neredeyse hastanenin tamamını saran rüşvet ağını belge ve görüntülerle ortaya koymuştum.

 

Bu öylesine büyük bir skandaldı ki, Türkiye ilk kez tedavi görmek için hastaneye başvuran hastalara yatak satıldığını belge ve görüntülerle öğreniyordu.

 

Devreyatak sistemi deniyordu buna. Tıpkı devremülk gibi. Hasta tedavi göreceği süre boyunca yattığı yatağı satın almak zorundaydı.

 

Aksi halde tedavi için aylarca bekleyen hastalar kervanına katılmak kaçınılmazdı. Hasta bakıcısından doktoruna, klinik şefinden başhekimine...

 

Geniş bir personel ağının içinde olduğu bir rüşvet çarkı kurulmuştu. Ve bu çarka ortak olmayan doktorlardan Muzaffer Çavuşoğlu skandalı belgeleyip, haberleştirmeme yardımcı oldu.

 

Yalnız yatak satışı değil. Hastaneye ilaç firmaları tarafından ne karşılığı verildiği belli olmayan(!) cihazların doktorlar tarafından özel muayenehanelerine götürüldüğünü de...

 

Yine Muzaffer Hoca'nın yardımıyla ortaya çıkardım. Ertesi gün özel muayenehanelerden sökülen tüm cihazlar Okmeydanı Hastanesi'ne dönüverdi.

 

Cihazları götürenler gibi geri getirenler de belliydi. Hastanede değişik zamanlarda görev yapan iki ayrı başhekimin de doğruladığı olay sonrası soruşturma başlatıldı. Ve sonra ne oldu biliyor musunuz? Yatak satışı ve hastaneye hibe edilen cihazları zimmetlerine geçiren doktorlar görevlerine devam etti. Bu olaydan yalnızca bir kişi zarar gördü.

 

O da, skandalı ortaya çıkarmama yardımcı olan Onkolog Muzaffer Çavuşoğlu. Olayın ardından sürgün üstüne sürgün gördü. Son konuşmamızda yürütmeyi durdurma için açtığı yeni bir davadan bahsediyordu. Şimdi... Yukarıda sorduğum soruya cevap verebilirsiniz. Bir ilaç firmasının rüşvet olarak maç bileti vermesi sizce çok mu tuhaf?

 

Cim Bom Florya'dan nereye gidiyor?

 

Hafta sonu Bodrum'da Işın Çelebi ile rastlaştık. Ekonomiden sorumlu eski bakan şimdilerde yönetim kurulu üyesi olduğu Galatasaray'ın ekonomisini düzlüğü çıkarma uğraşında.

Fırsatını bulmuşken Hakan Şükür olayını sordum Çelebi'ye. Kulüp yönetimi acaba kral golcü için ne düşünüyordu. Işın Çelebi, Hakan Şükür'ü en çok seven yöneticilerin başında geliyor.

Ancak o bile Hakan'ın bu sezon takımda kalmasını zor görüyor. Hakan Şükür, Florya'ya son kez girmiş bu sezon.

 

Gerçi yakın bir tarihte Florya'da tarih olacak. Tesisler başka bir yere taşınıyor. Ancak taşınılacak yer sanıldığı gibi Küçükçekmece değil! Işın Çelebi'nin ricasını kırmayıp, Galatasaray tesisleri için belirlenen arazinin yerini yazmayacağım. Ama şimdilik...

 

Masamdaki büyük çekmecede yazılmayı bekleyen notlar arasında Galatasaray'ın yeni tesis alanı da var artık.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !