Barzani Türkmen’lerden şikayetçi!

Ankara geçen hafta sessiz sedasız yabancı bir konuk ağırladı. Yoğun ülke gündemi arasında pek dikkat çekmeden başkent Ankara’ya gelen bu isim Sefin Dizai idi.

Bölgesel Kürt yönetiminin dış ilişkiler sorumlusu rutin gibi görünen bir ziyaret kapsamında Türkiye’ye geldi ama çantasında taşıdığı bir dosya bu geziyi sıradan olmaktan çıkarıyordu.

Raporun ayrıntılarına geçmeden önce…

Irak parlamentosu, ülkede mahalli seçimlerin yapılmasına imkan sağlayacak yasa tasarısını Kürtlerin boykotuna rağmen kabul edince Kuzey Irak’ta ipler iyice gerildi. Çünkü…

Kerkük'te iktidarın dağılımı konusundaki yasa maddesi üzerinde gizli oylama yapılması talebine Kürtler şiddetle karşı çıkıyor.

Yasanın görüşmeleri sırasında Kürt üyelerle iki meclis başkan yardımcısı, öneriyi protesto için oturumu terk etti. Buna rağmen oylamaya yapıldı ve tasarı salt çoğunlukla kabul edildi.

İşte Kerkük’te fitili ateşleyen gelişme bu oldu. Kürtler sokaklara döküldü, art arda protesto gösterileri geldi. Kürt’lerin seçim yasasını protesto için yaptıkları son gösteri sırasında patlayan bomba, bardağı taşıran son damla oldu. Yirmi iki kişinin yaşamını yitirdiği saldırının ardından Türkmen kurumlarına ait binalar Kürt göstericiler tarafından abluka altına alındı.

Irak Türkmen Cephesi, kendilerine ait büronun ateşe verilip beş kişinin kaçırıldığını duyurdu. Barzani yönetimi ise olayın bir intihar saldırısı olduğunu açıklamakla yetindi.

Oysa Bölgesel Kürt yönetiminin olaya ilişkin önemli iddiaları da vardı. İşte o iddialar kocaman bir istihbarat dosyası olarak Sefin Dizai’nin çantasında Türkiye’ye geldi. 

Dizai’nin Türk Dışişlerine sunduğu en önemli belge saldırıda yaşamını yitirenlerden altı kişinin Irak Türkmen Cephesi’nden açılan ateşle öldüklerini iddia eden balistik inceleme. Cesetlerden çıkarılan mermilerin Türkmen yönetimine ait olduğunu gösteren rapor, son döneme ilişkin kalın bir istihbarat raporuyla birlikte Türk Dışişleri’ne sunuldu.

Aynı raporda Türkmen Cephesi’nin Kerkük’te gerilimi arttırdığı iddia edilen faaliyetlerine de yer verildi. Barzani yönetimi, Türkmenleri Türkiye’ye şikayet etti yani.

Türkmen kurumlarına saldırıları kınamayan Türk Dışişleri’nin Kerkük’te en başından ilan ettiği kırmızı çizgilerinden sapma eğiliminde olabileceği endişesi Türkmenler arasında giderek yayılıyor.

Barzani yönetiminin Türkmenleri Türkiye’ye şikayeti de bu endişeyi arttıracak gibi!

 Gümrükler kaynıyor!

Söz konusu gümrükler olunca, sular hiç durulmaz; bilirsiniz…

Şu günlerde özellikle İstanbul Gümrüğü fokur fokur…

Başmüdür önümüzdeki hafta ‘gidici’ görünüyor. Yerine gelecek isim şimdiden belli gibi. Selefi Bursa’dan da gelebilir, Mersin’den de…

Mersin’den gelirse spekülasyonların ardı arkası kesilmez. Kemal Unakıtan’ın dünürü olur kendisi. Bursa’nın müdürü daha avantajlı. Bu arada…

Müsteşarlıkta yapılan son görev değişikliklerinin yansımaları İstanbul’da iyice hissedilir olmuş. Özellikle de Sirkeci Gümrük Muhafaza’da…

Sirkeci hiç olmadığı kadar aktif, görev(!) başında bu aralar.

Edindiğim bilgilere, belgelerin eklenmesini bekliyorum.

‘Gümrük Dosyası’ yakında…

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !